MiniRecenze - Hobit aneb cesta tam a zase zpátky

10. srpna 2014 v 18:55 | Anika Rodriguez |  Minirecenze
Kniha: Hobit aneb cesta tam a zase zpátky
Spisovatel: J. R. R. Tolkien
Typ: Hardbook
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 270
CcZmj.png

Toto je příběh o tom, kterak se Pytlík vydal za dobrodružstvím a shledal, že náhle dělá a říká naprosto neočekávané věci… Bilbo Pytlík je hobit, který se těší z pohodlného a skromného života a jen zřídkakdy putuje dále než do své spižírny ve Dně pytle. Jeho spokojené bytí je však narušeno, když se jednoho dne u jeho prahu objeví čaroděj Gandalf v doprovodu třinácti trpaslíků a vezmou ho s sebou na cestu "tam a zase zpátky". Mají v úmyslu uloupit poklad mocného Šmaka, velikého a velmi nebezpečného draka…
Děj
Hobit Bilbo si spokojeně žije ve své hobití noře, ale jen to dé doby než k jeho dveřím připutuje mocný čaroděj Gandalf, kterého všichni moc dobře znají, a dalších třináct trpaslíků. Bilbo se sice drží svého názoru, že dobrodružství nejsou pro hobita dělané, ale nakonec i on povolí a vydává se s nimi na výpravu do Temného hvozdu. Cestou narazí na spousty potíží jako jsou obři chránící svůj nakradený majetek nebo dobře známého Gluma, kterého Bilbo přelstí a na jejich konci cesty stojí Osamělá hora s drakem jménem Šmak. Bilbo odešel jako obyčejný, líný hobit, ale vrátí se jako hrdina nebo jeho sláva opadne i s jeho dechem?

Bilbo se za nimi rozběhl a křičel nebo spíše kvičel: "Ne! Pozor!" a "Prosím vás, já si to uklidím sám!" ale trpaslíci se jenom dali do zpěvu.
"Rozbil talíř, třískni flaší!
Zlámej rukojeti lžic.
To pan Pytlík těžko snáží-
křápni sklenkou ještě víc!" *

Samotná recenze
Pokud si myslíte, že kniha je fantasy máte pravdu, ale rozhodně v ní nehledejte prvky novodobých fantasy knih, protože Hobbit je napsán spíše pohádkovým stylem psaní s těmi prvky fantasy jako jsou draci, elfové, čaroděj a skřeti. Tolkien napsal velice přehledný děj a nemáte šanci se nějak zamotat celkově do děje nebo charakteru postav, i když jen těch trpaslíků je tam třináct. Kniha je velice oddechové čtení a někdy se trochu vleče ovšem tomuto příběhu to Hipster.s Fotos | via Facebookvůbec navadilo. Někde však najdete rychlý pád a naopak pomalé stoupání zpět. S LotR to nemá moc společného pokud nepočítám autora a některé věci a osoby. Například narozdíl od LotR není děj moc akční, ovšem to zaleží na tom, co za tu akci považujete. Nikdy jsem v žádné knize neviděla tolik bytostí v jednom příběhu a ději. Čaroděj, hobit, trpaslíci, elfové, vrrci (vlci), skřeti a dalších XX úžasných bytostí, které do Středozemě nerozlučně patří.
Text knihy je navíc propleten i vtipnými písničkami různých postav. Dokonce se musím přiznat, že Hobbit je jedna mála knížek, které mají filmovou adaptaci, která se jim i podobá. Opravdu jsem našla hodně scén, které stejné jako ve filmu.. takže bod pro knihu i pro film.
Docela si nedokážu představit, že Hobit byl původně předehra k Pánovi Prstenu. Celkově ve světě se stále mluvilo jen o trilogii LotR, ale na ctihodného Bilba Pytlíka se zapomínalo.Závěr: Kniha je skvělá a Tolkien měl dar vypravovat příběh tak, aby vás vtáhl do děje. Není to pro náročného čtenáře a dá se říct, že by si to mohla koupit mamika jako čtení pro své malé děti. I přesto je na knize cosi kouzelného, co nutí myslím, že i dospělého člověka přečíst si právě tuto knihu. Dle mého je Tolkien jeden na seznamu spisovatelů, od kterých si musíš minimálně jednu knihu přečíst.

5/5
[ Rozhodně se jedná o fantastickou knihu ze světa Středozemě a já jsem naprosto unešena. Jelikož já jsem spíše na novodobé fantasy, byla jsem hodně mile překvapená]* Hobbit aneb cesta tam a zase zpátky, str. 18.
- weheartit.com
QqvLS.png
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lily eN Lily eN | Web | 11. srpna 2014 v 8:01 | Reagovat

Já jsem knížku jako takovou celou nikdy nečetla. Ale máme ji namluvenou na cédéčku, i když to není plná verze. Ale děj je moc pěkný. Mně se na tom naopak líbí, že je mnohem víc pohádkovější než třeba Pán prstenů.
Ale ty filmy mě tolik nezaujaly. Zbytečně natažené. Mohli to všechno nacpat do jednoho nebo maximálně dvou, ale tři?...Byla jsem sice na dvou v kině, ale na třetí asi už nepůjdu.

2 Anika Rodriguez Anika Rodriguez | Web | 11. srpna 2014 v 8:46 | Reagovat

[1]: Ano, je to krásně pohádkové, ale ve filmu je to pojato opravdu jako akční film...
Já jsem též byla v kině, ale myslím, že se půjdu kouknout i na tu Bitvu pěti armád... :)))

3 Em Zet Em Zet | Web | 11. srpna 2014 v 12:23 | Reagovat

Jedna z nejhezčích knih, co jsem četla. :) I jeden z nejlepších filmů!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama